Naša knjižnica

Školska knjižnica Gimnazije Tituša Brezovačkog nije samo knjižnica u kojoj se posuđuju i vraćaju knjige

      Školska knjižnica Gimnazije Tituša Brezovačkog nije samo knjižnica u kojoj se posuđuju i vraćaju knjige. Ona je puno više od toga. Riječ je o prostoru u koji se ulazi i iz kojega se izlazi s osmijehom na licu; prostoru u kojem se uvijek nešto događa, organizira i planira, čita naglas, ugošćuje književnike, znanstvenike i javne djelatnike; u kojem se crta, oslikava, umjetnički djeluje, svira, glumi. S knjižničarkom učenici odlaze u posjet ustanovama u lokalnoj zajednici, uspostavljaju suradnju, šalju radove na literarne natječaje, predstavljaju svoje knjige…

Knjižnica je smještena  u samome srcu škole, i to na sjeveroistočnoj strani gimnazijske zgrade. Sastoji se od tri nevelike prostorije. Prostor je knjižnice malen, ali funkcionalno i pomno organiziran i opremljen. Iskorišten je gotovo svaki centimetar kako bi se osigurao prostor za čitaonicu, police s građom te posudbeni pult.

Svojim bogatim i biranim fondom te različitim aktivnostima knjižnica doprinosi ugledu i prepoznatljivosti škole.

Posebnost školske knjižnice njezine su mrežne stranice koje predstavljaju „otvorena vrata“ knjižnice. Na njima su pregledno razvrstane različite informacije i sadržaji namijenjeni korisnicima, učenicima i profesorima opće gimnazije, ali i široj javnosti.  Mnoštvo je tu edukativnih materijala o osnovama bibliotečne struke,  o medijskoj pismenosti, pretraživanju građe na internetu, o autorskom pravu. Na dvadeset i četiri kartice na mrežnim stranicama predstavljeni su različiti programi, natječaji, radionice, projekti, aktivnosti, predavanja, susreti i posjeti u organizaciji školske knjižničarke, a koji su ostvareni u suradnji s učenicima i predmetnim profesorima.

Posebno smo ponosni na dugogodišnje sudjelovanje naših učenika i profesora na nacionalnoj manifestaciji Knjižna booka, koja se u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara održava u auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Riječ je o manifestaciji koja slavi knjigu i čitanje i na kojoj naši daroviti i kreativni učenici već godinama predstavljaju svoje literarne i likovne radove.

Vrijedno je spomenuti različite i kvalitetne oblike suradnje između školske knjižnice i lokalne zajednice, s posebnim naglaskom na dugogodišnju plodnu suradnju s Knjižnicom Marije Jurić Zagorke. U toj knjižnici organizirale su se izložbe likovnih radova i fotografija naših učenika i profesora, održavali su se književni susreti naših profesora, a posebno je vrijedna  tradicionalna manifestacija Čitajmo zajedno – čitajmo naglas u spomen na Luku Ritza. U njoj  sudjeluju učenici, profesori  Gimnazije, ali i djelatnici Knjižnice Marije Jurić Zagorke.

Školska knjižničarka uključila je gimnazijalce u nacionalnu kampanju Čitaj mi! Gimnazijalci su čitali naglas i osmislili didaktičko-metodičke aktivnosti u nekoliko skupina u DV „Tatjana Marinić“ na Gornjem gradu  i u DV „Utrina“ u zagrebačkom naselju Utrina, i to 2020. i 2023. godine. Radost druženja, čitanja i učenja bila je obostrana. Gimnazijalci su bili oduševljeni poučavanjem djece vrtićke dobi, a mališani su bili ushićeni što im slikovnice čitaju „neki novi i veliki učenici“. Naše aktivnosti zabilježene su na mrežnim stranicama nacionalne kampanje Čitaj mi!

Ostvarena je i suradnja s Američkim kutkom u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića. Naši učenici, u pratnji knjižničarke i profesora engleskoga jezika, slušali su predavanja izvornih govornika o jazzu, nacionalnim parkovima u SAD-u te o obrazovnom sustavu i mogućnostima studiranja u SAD-u. Neki od predavača bili su i Fulbrightovi stipendisti.

Od 2021. do 2023. godine ostvarena je i zanimljiva suradnja s Knjižnicom Vladimira Nazora. Naši učenici i profesori sudjelovali su na likovnim radionicama u okviru projekta Hrvatska mitska baština u (ranome) srednjem vijeku. U istoj knjižnici otvorena je i izložba fotografija i tekstova naših učenika na temu Književnost na zagrebačkim ulicama, a oblikovan je i istoimeni alternativni vodič. U Knjižnici Vladimira Nazora naši su gimnazijalci bili pozvani na predstavljanje i susret s udrugom Kako si? Tema susreta bila je mentalno zdravlje mladih i  predstavljanje knjige Kako si? 

Školska knjižnica ima dobru suradnju i s Gradskom knjižnicom te Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom.  Zainteresirani učenici prvih razreda već godinama odlaze u organizirani, stručni posjet odjelima Gradske knjižnice, a maturantima se predstavlja Nacionalna i sveučilišna knjižnica.

Hrvatski školski muzej pozvao je naše učenike da sudjeluju u projektu 2020. godina: negativan test – pozitivna sjećanja. Svojim literarnim radovima učenici su sudjelovali u kreiranju istoimenoga  digitalnog albuma te svojim zapisima o iznimnoj 2020. godini postali su dio nacionalnoga digitalnog albuma Hrvatskog školskog muzeja.

Budući da je naša gimnazija smještena u samome srcu Gornjega grada, okružena je brojnim kulturnim i povijesnim ustanovama. Stoga knjižničarka, u suradnji s predmetnim profesorima, organizira posjet učenika Memorijalnom stanu Bele i Miroslava Krleže na Gvozdu, Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke na Dolcu, Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, palači Dverce, Državnom arhivu u Zagrebu, Kući Šenoa…

Dr. sc. Nada Bezić, knjižničarka iz Hrvatskoga glazbenog zavoda i autorica vodiča Glazbene šetnje Zagrebom, povela je naše učenike i profesore glazbenom šetnjom Gornjim gradom. Saznali smo brojne zanimljivosti o našim glazbenicima i njihovu životu na gornjogradskim ulicama.

U suradnji s Udrugom Glagoljaška mladež u našoj školi održane su likovne radionice Kaligrafija i Radionica slikanja na svili.

Glagoljica živi u našoj gimnaziji i u našoj školskoj knjižnici kroz brojne održane radionice, izložbe i predavanja. Posebno treba istaknuti radionicu oslikavanja glagoljičkih slova na hodnicima gimnazije te predavanje o glagoljici prof. dr. sc. Jasne Horvat. 

Tijekom godina u školskoj knjižnici održane su brojne kreativne i edukativne radionice: Aleksandrijska knjižnica, Renesansa u knjižnici, Izrada straničnika, Od rukopisa do knjige, Ekoknjiga u službi ekoškole, Kako se čuvaju i liječe knjige, Zapisi u kamenu, Svi putevi vode u Tituš, Radionica izrade cvjetova od creske vune, Radionica o 3D pisaču i modeliranju, Razredne bajke, Zagrebulje iz našega pera i našega vremena, radionice na temu medijske pismenosti u suradnji s Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu… i mnoge druge.

Našim učenicima i profesorima predstavili smo brojne književnike, znanstvenike, putopisce te javne djelatnike: Zorana Ferića, Gorana Tribusona, Miru Gavrana, Renea Medvešeka, Čedu Antolića, Julijanu Matanović, Pavla Pavličića, Nives Opačić, Peru Kvrgića, Vladimira Mesarića, Bornu Vujčića, Dariju Lorenci, Jasnu Held, Antu Nazora, Željka Jozića, Davora Rostuhara, Lanu Ceraj, Zorana Vakulu, Anitu Peti-Stantić, Barbaru Grgić, Patrika Gregurca, Jasminu Reis, Gorana Galića, Kseniju Banović, Yazdana Fayyaza… Svatko od njih svojim je životom i djelom mogao biti inspiracija i uzor našim učenicima.

Također, naši učenici i profesori održali su putopisna predavanja o Kini, Kolumbiji, jadranskim otocima, Islandu te hodočašću Camino de Santiago.

Dvije godine organizirali smo matineju Noći knjige i predstavili pjesničko stvaralaštvo profesora Nikole Kuzmičića. Njegova poezija predstavljena je i u Gradskoj knjižnici Velika Gorica.

U Noći knjige 2021. godine knjižničarka je virtualno predstavila nove knjige i njihove autore, naše profesore i učenicu Vanju Baždar. Bila je to plodna izdavačka godina naših Titušana.

U Mjesecu hrvatske knjige 2022. učenici i profesori Gimnazije Tituša Brezovačkog i I. gimnazije čitali su ulomke iz djela Mali  princ na različitim jezicima svijeta. Poticaj za taj susret bilo je 50-ak izdanja Maloga princa koje nam je posudio profesor Kuzmičić. Susret je obogatila izložba učeničkih radova Titušana s ilustracijama motiva iz ovoga sjajnog djela.

Kroz aktivnosti školske knjižnice potiče se i razvija kultura čitanja i pisanja, prepoznaju se daroviti učenici, a njihovi talenti i kreativni potencijali predstavljaju se školskoj i široj javnosti.

Knjižničarka poziva učenike i profesore da se odazovu na brojne literarne natječaje. 

Literarni radovi naših učenika i profesora osvojili su prva mjesta na nagradnim natječajima Kanižajada, i to čak tri godine, na literarnom natječaju povodom Noći knjige te na natječaju za najbolju kratku priču Zagreb – riječju i slikom u organizaciji Knjižnica grada Zagreba.

Godine 2020. u Mjesecu hrvatske knjige učenici i profesori sudjelovali su u maratonu čitanja Minuta za čitanje te u školskom natječaju Razlistaj talent za fotografiranje.

Školska knjižničarka bila je suradnik u projektnoj nastavi na programima kroz koje su učenici njegovali zavičajnu kulturnu baštinu, ali i predstavili svoju kreativnost i darovitost. Riječ je o projektu Kultura turizma, u okviru kojega su ostvareni programi Secretum Zagrabiense i Tak imam te (g)rad. Također, tu je i projekt Nacionalna smotra turističke kulture na otoku Hvaru u okviru kojega su ostvareni programi Matijaš grabancijaš i zagrebački meštri te Zagrebački meštri, kaj delate? Oba projekta primjer su izvrsne suradnje između školske knjižnice i  fakultativne nastave Kulturna geografija koju je vodila profesorica Josipa Rodić.

Knjižničarka već godinama provodi model Knjižnično-informacijskoga odgoja i obrazovanja. Kroz predavačko-radionički model nastave svakoj generaciji učenika od 1. do 4. razreda predstavljaju se teme iz područja bibliotečne prakse ili medijske pismenosti: Izrada plakata, prezentacije ili digitalnoga postera, Upoznajmo Hrvatski pravopis, Časopisi u tiskanom i digitalnom obliku, Svijet reklama i njihove poruke, Blackout poezija, Referentna građa te UDK i signatura. Tako učenici u okviru srednjoškolskoga obrazovanja dobiju informacije koje obogaćuju njihovu opću kulturu i omogućuju im buduće lakše snalaženje u svim vrstama knjižnica. 

I na kraju, treba spomenuti da je i školska knjižnica Gimnazije Tituša Brezovačkog tijekom potresa 2020. oštećena, kao i cijela zgrada u Habdelićevoj ulici. Gotovo tri godine školska knjižnica bila je otvorena za učenike i profesore na lokaciji Avenija Dubrovnik 36, dijeleći zajednički prostor sa školskom knjižnicom I. gimnazije. Velik dio fonda spremljen je u prostor Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Tijekom 2020. i 2021. godine, djelujući pod posebnim epidemiološkim uvjetima, knjižnica je djelovala na daljinu pružajući podršku svojim korisnicima. Knjižničarka je putem elektroničke pošte i društvenih mreža komunicirala s učenicima: dijelila savjete, pretraživala literaturu za potrebe zadaća i referata, obilježavala godišnjice i obljetnice, pozdravljala naše maturante,  koristeći pritom dostupne digitalne alate.

A vrata knjižnice bila su uvijek otvorena…

S novom školskom godinom 2023./24. radosno očekujemo obnovljeni prostor naše školske knjižnice na Gornjem gradu. 

Idemo ususret novim gostima, aktivnostima, projektima, izložbama… uvijek s knjigom u ruci i s osmijehom na licu.



Jadranka Jurić, prof.