Potres 22.3.2020. i obnova



Život u starom Titušu

      Zgrada Gimnazije Tituša Brezovačkog na adresi Habdelićeva 1  ima gotovo 400-godišnju povijest. Izgrađena je 1631. godine dobročinstvom grofa Ivana III. Draškovića  koji je svoje tri kuće srušio i na tom prostoru napravio dom za djecu siromašnih plemića koji su se školovali u Zagrebu, a nisu imali gdje stanovati. Prvi naziv institucije u toj zgradi bio je „Gojilište svetog Josipa“. Zgradu je uništio potres 1880. godine i obnova je trajala 16 godina. Škola je tada bila osigurana brojnim zategama te ugrađenim metalnim gredama uz postojeće drvene. Sve smo to otkrivali tijekom prve faze obnove 2020. godine kada smo maknuli sve podove i žbuku sa zidova. Saznali smo da je do potresa 1880. naša sadašnja dvorana TZK imala križne svodove. U toj obnovi bile su postavljene keramičke pločice na podovima hodnika koje smo zbog pohabanosti zamijenili kamenim pločama kakve su bile prije tih keramičkih pločica.

Bilo nam je lijepo u starom Titušu! Pogledajte sami i uvjerite se!   

Potres 22.3.2020.

      Srećom u nedjeljno jutro 22. ožujka 2020. u školi nije bilo nikoga pa tri srušena dimnjaka u atriju škole nisu nikoga ozlijedili. Zgrada je teško stradala jer je u jugoistočnom dijelu škole bila narušena statika. Ponegdje su se zidovi odvojili, ponegdje su svodovi napukli do te mjere da je bilo pitanje trenutka urušavanja. Tjedan dana ranije bilo je proglašeno održavanje nastave na daljinu zbog pandemije covida-19. Statičar Mario Benutić već je sljedeći dan nakon potresa na vrata škole nalijepio žutu naljepnicu, što je bio znak da je potreban detaljan pregled zgrade. Bilo je jasno da se škola mora cjelovito obnoviti s naglaskom na statičko ojačanje. Sigurnost učenika i zaposlenika bio je najvažniji čimbenik u odlučivanju. Gradska uprava pokrenula je izradu projekta cjelovite obnove škole.

Nismo ni slutili da će biti potrebno skoro 4 godine do povratka u Tituš…


Početak obnove - lipanj 2020.

      19.5.2020. održan je prvi koordinacijski sastanak u školskoj zgradi oštećenoj potresom. S obzirom na to da arhivske građe nije bilo, krenulo se s izradom snimke postojećega stanja.  Pridržavajući se protupandemijskih mjera, u lipnju 2020. počeli smo iznositi stvari iz škole i preselili smo se u zgradu I. gimnazije u Novom Zagrebu. U vrijeme selidbe naši su maturanti polagali ispite državne mature u XV. gimnaziji, u kojoj smo trebali nastaviti svoj rad, no nama susjedna Gornjogradska gimnazija bila je prevelika za zgradu u Utrini pa smo zamijenili mjesta. Prva faza obnove obuhvaćala je uklanjanje žbuke sa zidova i svih podova do podloge. Do ožujka 2021. prva faza bila je većim dijelom završena. Tijekom prve faze obnove otkrivali smo kako su graditelji devetnaestoga stoljeća obnavljali i učvršćivali našu zgradu stradalu u potresu 1880. Znali smo da je tadašnja obnova trajala 16 godina i nadali se da će ova obnova završiti prema planu. 

Obnova je započela s dvorišnim zidom koji je također bio teško oštećen. Za rekonstrukciju je izrađen glavni projekt koji je potvrđen 26.6.2020. Na temelju „Ocjene stanja zgrade oštećene potresom“ te „Opisa i grafičkog prikaza konstruktivne sanacije“ iz lipnja 2020. dobiveni su posebni uvjeti Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode. Poštujući njihove uvjete za obnovu, počelo se s izradom Glavnog projekta rekonstrukcije zgrade. Potpisan je ugovor između izvođača radova (tvrtka Kamgrad) i Grada Zagreba za 1. fazu radova – hitne intervencije, koji je podrazumijevao otklanjanje svih opasnosti, demontaže, rušenja i čišćenje objekta, što je trajalo do 31.1.2021. Zahtjev za građevinsku dozvolu predan je 4.1.2021., a dopuna zahtjeva 18.5.2021.

Druga faza obnove - ožujak 2021.

      15.9.2020. Hrvatski sabor donosi prvi „Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije“. Odlučeno je odustajanje od ishođenja građevinske dozvole te se pristupilo izradi Projekta obnove. Druga faza obnove započela je u ožujku 2021. i završetak je optimistično bio planiran za 15. listopada 2021.

Zastoj u obnovi: 28. svibnja 2021. - studeni 2022.

      Nakon samo tri mjeseca, u vrijeme izbora za gradonačelnika Grada Zagreba, između dvaju izbornih krugova, odgovorni ljudi u Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode zaustavili su obnovu s obrazloženjem da „Posebni uvjeti“ nisu ishođeni na temelju „Zakona o obnovi“ nego na temelju „Zakona o gradnji“ te da je potrebno ponovno zatražiti posebne uvjete s obzirom na to da „Zakon o obnovi“ nije podrazumijevao i potvrdu  projekta obnove. Njihovi su najveći prigovori bili zbog metode statičke obnove, takozvanoga torketiranja, jer su smatrali da je to (citat) „previše invazivna metoda za zaštićeni spomenik kulture nulte kategorije“ (završen citat) te da se treba pronaći drugi način, manje invazivan. Tada počinje potraga za prihvatljivijom metodom pa je, uz neke domaće stručnjake, bilo uključeno i međunarodno povjerenstvo sastavljeno od stručnjaka iz Danske, Portugala, Grčke i Italije koji su Zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode predložili metodu statičke obnove zidova i križnih svodova s polimerima armiranih vlakana (CRM sustav ojačanja koji se sastoji od specijalnih žbuka ili mortova visokih mehaničkih svojstava, alkalno otporne mreže od staklenih vlakana, konektora, kutnih elemenata i ostaloga pribora). Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode uvažio je mišljenje Povjerenstva i krajem listopada 2021. projektantu dao naputke za promjenu postojećega projekta. Projektant je do sredine prosinca 2021. napravio tražene izmjene i zatražio suglasnost od Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode koju je dobio 27.1.2022. U međuvremenu je počeo rat u Ukrajini, svi dobavni putovi u svijetu ozbiljno su bili narušeni zbog pandemije pa je cijena projekta porasla za više od zakonski dopuštenih 30%, zbog čega je gradonačelnik bio prisiljen provesti novu javnu nabavu koja je počela u travnju 2022. i trajala do kolovoza 2022. Nakon završetka javne nabave odabran je isti izvođač koji se jedini prijavio na natječaj.

Studeni 2022. - nastavak druge faze obnove

      Napokon, u studenom 2022., nakon 18 mjeseci zastoja radova, gradilište se otvara. Obnova se nastavila pa je planirani završetak bio 15. srpnja 2023. Skida se krovište, betoniraju se nove deke između katova, učvršćuju se zidovi unutar zgrade, učvršćuju se zidovi u atriju škole, žbukaju se unutrašnji zidovi i fasada. Nažalost, proljeće je bilo iznimno kišno pa su i radovi na krovištu često stajali. Zbog objektivnih razloga planirani rok obnove bio je pomaknut na 1. rujna 2023. 

Ljetna oluja 19. srpnja 2023. zaustavlja obnovu 6 tjedana

      Jedna nevolja često ne dolazi sama pa je, nažalost, obnovu omela i ljetna oluja 19. srpnja 2023. Nažalost, u toj zagrebačkoj oluji smrtno su stradale četiri osobe i napravljena je ogromna šteta. Mnoge zagrebačke škole ostale su bez krova pa su krovopokrivači s naše škole bili angažirani i na drugim školama kako u njima ne bi nastala još veća šteta uslijed novih padalina pa je to usporilo obnovu naše škole. Nažalost, kiša je natopila podove na prvom i drugom katu pa se podloga namočila.  Zbog mokre podloge nastao je zastoj od šest tjedana u postavljanju parketa pa je planirani završetak obnove opet bio pomaknut - na studeni 2023. U međuvremenu je bilo završeno krovište. Postavljene su sve instalacije struje, vode i plina, izgrađena je kotlovnica i sustav hlađenja.

Završni radovi u obnovi

      Krajem ljeta i početkom jeseni 2023. postavljeni su kameni podovi, parketi, pločice, sanitarni čvorovi, obojani su zidovi i fasada, postavljena je sportska podloga u atriju, izgrađen je ogradni zid, završeno je dvorište, izgrađena je cisterna za prikupljanje kišnice kojom ćemo ispirati sanitarne čvorove, do kraja su postavljeni prozori i sva vrata. U školu su dovedeni električna struja, voda, plin, internet te je priključena na kanalizaciju. 15. studenoga 2023. završeni su radovi i od 16. studenoga u zgradi se provode ispitivanja svih instalacija. Sva ispitivanja završila su 15. prosinca 2023. i u školu smo se konačno vratili 18. prosinca 2023.

Povratak učenika i profesora u zgradu Gimnazije Tituša Brezovačkog: 18. prosinca 2023.

      Novi Tituš je prije svega siguran - obnovljen na razinu 4 i može izdržati potres kakav se do danas u Zagrebu nije dogodio. Uređen je za izvođenje suvremene nastave i smatramo da je trenutno najljepša zgrada na Gornjem gradu.

Svi ćemo se truditi pokazati da su Europa, Republika Hrvatska i Grad Zagreb s razlogom uložili veliki novac u obnovu škole koja ponosno nastavlja 400 godina staru tradiciju hrvatskoga i zagrebačkoga školstva.

Create Your Own Website With Webador